Obnovljiva energija
Najviše energije koju ljudi koriste, generiše se iz fosilnih goriva (nafte, prirodnog gasa, uglja ili uranijuma). Budući da ulazimo u energetsku krizu, ova fosilna goriva postaju sve skuplja. Električna energija, u Srbiji najviše proizvedena iz uglja, slediće ovaj porast cena.
Geotermalna energija
Toplotna energija koja je akumulirana u podzemnim vodama naziva se hidrogeotermalnom energijom. Da bi se podzemne vode smatrale toplotnim izvorom potrebno je da njihove temperature budu veće od 10 °C. Geotermalna energija spada u obnovljiv izvor energije i u različitoj meri je prisutna svuda. Samim tim je ekološki najopravdanija njena upotreba, a gledano ekonomski je najpovoljnija jer nam dolazi besplatno.
UŠTEDA ENERGIJE IZNOSI DO 70% U GREJANJU STAMBENIH, POSLOVNIH I JAVNIH OBJEKATA!!!
Toplotne pumpe
Toplotne pumpe su uredjaji pomoću kojih se toplotna energija iz jedne sredine prenosi u drugu sredinu.
Za taj prenos toplotne energije takodje je potrebno da se utroši odredjena energija koja je nekoliko puta manja od prenete energije. U tehničkoj praksi toplotne pumpe se najčešće koriste za: • grejanje i hladjenje prostora,
• rekuperaciju toplotne energije.
Grejanje i hladjenje u objektima
Toplotna pumpa je uredjaj koji može toplotnu energiju da trasportuje iz spoljašnje okoline u zgradu ili iz zgrade u spoljašnju okolinu.Gledano sa stanovišta investicije u toplotnu pumpu može se odmah zaključiti da se u našem klimatskom području uredjaj veoma racionalno koristi jer se u zimskom periodu koristi za grejanje, a u letnjem periodu za hladjenje prostora.
Grejanje geotermalnom toplotnom pumpom
Toplotna pumpa je sistem koji može da izvuče energiju akumuliranu u zemlji za potrebe grejanja.
Takođe ista toplotna pumpa može biti iskorišćena obrnutim putem za rashlađivanje. Geotermalna toplotna pumpa može koristiti energiju akumuliranu u zemlji ili podzemnim vodama. Postoji nekoliko mogućnosti razmene toplote sa zemljom. Jedna od njih je vertikalni zatvoreni kružni proces. Sastoji se od cevi (sondi) koje se postavljaju vertikalno u zemlju. Uradi se nekoliko bušotina u zemlji dubine do 100m. U svaku bušotinu postavljaju se cevi u paru i kroz njih cirkuliše tečnost koja razmenjuje toplotu sa okolinom. Električna energija se koristi samo za rad kompresora toplotne pumpe i za cirkulaciju tekućine kroz sonde. Većina toplotne energije dolazi iz zemlje besplatno.
Za 1 W električne energije može se dobiti 4 do 6 W toplotne energije.
Znači uštedećete i do 70% električne energije u poređenju sa klasičnim grejanjem na struju.
Kada se kao toplotni izvor koristi podzemna voda koja je cele godine na temperaturi od 10 do 15 °C optimizacijom parametara toplotne pumpe postiže se maksimalni koeficijent korisnog dejstva u toku celog perioda upotrebe. Ovaj tip toplotne pumpe u kombinaciji sa podnim sistemom grejanja i hladjenja daje najpogodnije rezulte i sve se više koristi u svetu.
Ekonomski i energetski najefikasniji sistem za grejanje i hladjenje prostora.
Toplotna energija može da se uzme iz podzemnih voda koje su na temperaturi od oko 14°C tokom cele godine. Iz izbušenog bunara voda se vodi u toplotni izmenjivač u kome se deo toplote iz podzemne vode prenosi u freon koji tada isparava. Delimično ohladjena voda vraća se u drugi bunar koji je iste dubine kao i prvi tako da se tokovi podzemnih voda ne remete.
Freon koji je sada u gasovitom stanju sabija se kompresorom i tada otpušta latentnu prenetu toplotu i predaje je vodi koja cirkuliše kroz kondenzator i podni sistem cevi u objektu.
Šema naše toplotne pumpe
Primer jednog naših projekata sa geotermalnom pumpom:
projekat uradjen septembra 2009-te godine Objekat je vila na Paliću,a projekat smo uradili sa rešenjem sa podnim grejanjem koje je najisplativije.
Primer jednog od naših projekata sa geotermalnom pumpom: Projekat uradjen septembra 2009-te godine Objekat je vila na Paliću,a projekat smo uradili sa rešenjem sa podnim, zidnim grejanjem i fen kojlerima. (Za detalje se raspitati u Dado servisu)